Kampinos zaprasza!

Puszcza Kampinoska od lat cieszy się popularnością wśród turystów ceniących sobie kontakt z naturą i możliwość podziwiania pięknych krajobrazów przyrodniczych.

To tutaj od 1959 roku działa Kampinoski Park Narodowy, którego powierzchnia wynosi ponad 37 700 hektarów! Zainteresowanych wypoczynkiem w otoczeniu puszczy nie brakuje; magia Kampinosu ściąga rocznie około miliona turystów!

Park nie bez przyczyny nazywa się Zielonymi Płucami Warszawy –Warszawa to jedyna stolica sąsiadująca z parkiem narodowym. I to drugim co do wielkości w kraju! Droga do Kampinosu z centrum miasta zajmuje mniej niż godzinę, nic więc dziwnego że warszawiacy chętnie pojawiają się na terenach pradawnej Puszczy Mazowieckiej.

puszcza kampinoska

Raj dla aktywnych turystów…

Na terenie i w okolicach parku stworzone są liczne szlaki turystyczne, w tym Kampinoski Szlak Narodowy, pozwalający objechać Park dookoła. Jest on jednak dość wymagający, bowiem jego długość wynosi ponad 140 kilometrów!

Jego początek i koniec znajdują się w Wólce Węglowej. Ze względów logistycznych umiejscowiony jest głównie poza terenami Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jednak na terenie Puszczy Kampinoskiej wytyczono ponad 200 kilometrów szlaków rowerowych! Dodatkowo istnieje ponad 360 kilometrów szlaków turystycznych. Poza amatorami spacerów i rowerzystami, w lato w Parku można spotkać jeźdźców na koniach, zaś zimą trasy chętnie wykorzystywane są przez narciarzy biegowych.

… i miłośników przyrody!

Drugi pod względem wielkości Park Narodowy w Polsce znany jest uznawany za jeden z najpiękniejszych rejonów w kraju. Dodatkowo jest ciekawy pod kątem krajobrazowym, historycznym i przyrodniczym. W 2000 roku Park trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w dużej mierze dzięki najlepiej zachowanym w Europie wydmom śródlądowym, z których słynie Puszcza.

Na jej terenie można ponad to zobaczyć wiele gatunków zwierząt. Zaczynając od łosia, którego populacja została odnowiona na tym terenie w XX wieku, również bobry, czaple siwe, czarne bociany, rysie, żurawie, a od paru lat również obserwowana jest obecność w Parku wilków.

Miłośnicy fauny również znajdą coś dla siebie; na terenie Parku wytyczono 22 obszary ścisłej ochrony, zaś w całym Kampinoskim Parku Narodowym i jego okolicach znajduje się ponad 1100 pomników przyrody. Park również w przeszłości miał swoich wielbicieli – należeli do niech między innymi królowie Polski, którzy chętnie polowali na tych terenach.